Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2019 na Vsetíně startuje. Bude hostit Marka Wollnera i valašské ovčáky

Vstínská část festivalu dokumentárních filmů Jeden svět startuje. Od pondělí 18. března až do pátku 22. března bude jeho dějištěm vsetínský klub Tři opice. Vedle pěti filmových premiér se mohou festivaloví diváci těšit i na atraktivní hosty, kteří pofilmech budou mluvit o extrémismu, nezávislé novinařině i tradičním pastevectví.

Hned na úvod přijede po filmu Bratři Okamurovi diskutovat novinářka Petra Dvořáková. „Odvážná redaktorka se před rokem pod falešnou identitou infiltrovala mezi antiislámské aktivisty, mezi kterými potkala i členy a příznivce SPD. Můžeme se tak těšit na detaily toho, jak se jí to povedlo a jaká mezi Okamurovými příznivci panuje atmosféra,” láká návštěvníky koordinátorka Jednoho světa Vsetín Světla Studenská.

 Mezi dalšímifestivalovými hosty je i skutečný valašský ovčák a ekologický zemědělec Zdeněk Miklas, který se stará v Poteči o třistahlavé stádo.Ten přijal pozvání na úterý 19. března po filmu Ovčáček, který vypráví příběh jednoho z posledních nizozemských pastýřů, kteří vedou své hospodářství tradičním způsobem. „V debatě po filmu se pak dozvíme, jak je to vlastně s ovčáckým řemeslem na Valašsku,” slibuje Studenská.

Po středečním doprovodném programu, který bude patřit speciálu populárního hospodského kvízu a promítání filmu Obléhání města, se mohou Vsetíňané těšit na zlatý hřeb celého týdne. Ve čtvrtek 21. března přijede jako festivalový host investigativní reportérpořadu Reportéři ČT Marek Wollner. „Ten bude po filmu Novaja debatovat o tom, zda lze v Rusku nebo u nás dělat skutečně nezávislou žurnalistiku,” zve Světla Studenská.

Závěrečný denfestivalu bude patřit debatě o tom, co všechno ohrožují změny klimatu u nás. „Dojde snad i na české pivo? Na kanadský dokument Anoteho archa a nevážné povídání o vážných věcech se můžete těšit v pátek 22. 3. od 18:00 hodin,” uzavírá Studenská.

Vstupenky na festivalové projekce za 80 korun je možné zakoupit vždy před jednotlivými projekcemi, ZTP aZTP/P mohou počítat se slevou 50 %. Kompletní program nabízí web www.jedensvet.cz/vsetin.

Další články: