V Opicích se bude vzpomínat na Havla. Filmem i dopisy

V úterý 16. prosince od 19 hodin se Tři opice na chvíli promění na vzpomínkové místo na prvního českého prezidenta a dramatika Václava Havla. Od jeho úmrtí letos uplynou tři roky.

Ústřední bodem večera bude promítání dokumentu Miroslava Janka o Velké ženě v pozadí všech důležitých okamžiků v Havlově životě: jeho ženě Olze. Ten čerpá hlavně z rodinného archívu Havlových a přímých svědectví jejích přátel, snímek ale také vychází z rozsáhlých spisů StB, které byly na dvojici vedeny.

Na promítání naváže krátké čtení Havlových textů a životních úryvků. Nad odkazem bývalého prezidenta pak bude možno debatovat v rámci volné zábavy nad nápojem všech disidentů: českým pivem. Návštěvníci budou také moci napsat dopisy nespravedlivě stíhaným z celého světa v rámci Maratonu psaní dopisů, který zaštiťuje lidskoprávní organizace Amnesty International. Právě psaní lidí posílaných přes Amnesty několikrát zapříčinily předčasné propuštění Havla z vězení a sám prezident na solidaritu lidí v dopisech pak často vzpomínal jako na důležitou vzpruhu během pobytu v komunistických lágrech.

Vstupné je dobrovolné, akce je nekuřácká.

Další články: