Festival Jeden svět po deseti letech opět na Vsetíně

Letošní jubilejní 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět po desetileté pauze opět představí ty nejlepší dokumentární snímky i na Vsetíně, a to od úterý 10. dubna do pátku 13. dubna. Vsetín se tak zařadí po bok 35 dalších měst ČR, kde se bude festival konat. Letošní ročník, který spolu s humanitární organizací Člověk v tísni organizuje Vsetínské fórum, pak tematicky vyzývá k aktualizaci systému.

Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat. „Letošní ročník proto tematicky cílí na vzrůstající problém dezinformace a mediální manipulace, a také na vysoké nároky, které na člověka klade život v informačním věku,“ odkrývá téma festivalu jeho hlavní koordinátor David Kopecký ze Vsetínského fóra. „V rámci nabitého programu představíme nejlepší české a slovenské dokumenty, ale přiblížíme i aktuální dění v Sýrii nebo na Ukrajině,“ doplnil David Kopecký.

Promítat se bude celkem na pěti místech pro školy i veřejnost. Dokumenty tak ožije Masarykova knihovna, Rodinné a mateřské centrum Sluníčko, ale i klub Tři opice nebo historické kino v prostorech bývalé diskotéky v Besedním domě. Dopoledne pak budou patřit žákům a studentům v kině Vatra.

Vsetínský Jeden svět se navíc co nejvíce otevře divákům, pro které jinak návštěva kina představuje bariéru. „Díky audiokomentářům pro nevidomé, speciálním titulkům pro neslyšící, informacím pro vozíčkáře, projekcím pro seniory a mentálně handicapované se snažíme Jeden svět udělat skutečně pro všechny,“ vysvětlil David Kopecký. Na festivalu se budou aktivně podílet i dobrovolníci ze vsetínské Kostky škola. „Náš festivalový tým je otevřený stejně jako festival samotný, uvítáme zapojení dalších lidí z řad jednotlivců i organizací,“ uzavřel Kopecký. Zájemci mohou psát na jedensvetvsetin@gmail.com

Další články: