Na pochod proti vsetínské spalovně vyrazily téměř dvě stovky lidí

Na dvě stovky lidí dorazily na vsetínské Náměstí svobody, do cíle pochodu proti spalovně. Přes spalující počasí přišli někteří dokonce v plynových maskách. „Lidé dali jasně najevo, že nechtějí, aby se ze Vsetína stala popelnice celého Valašska,“ shrnul vzkaz investorovi za organizátory Michal Berg.

Obavy protestujících podpořila i informace z Ostravy, kde v místní spalovně nebezpečného odpadu ve čtvrtek dopoledne hořelo.

„Ukazuje se, že i při plnění emisních limitů jsou spalovny odpadů nebezpečné provozy, které do centra města v žádné případě nepatří,“ uvedl Michal Berg.

Pochod navázal na petici, která již několik týdnů probíhá. Pod tou sešlo již
přes 4000 podpisů a organizátoři věří, že se dostanou přes pět tisíc.

„Jsem rád, že jsme si na pochodu vyslechli vzkaz z Chebu, kde se místním podařilo podobný projekt spalovny zastavit. Jsme s nimi v kontaktu a věříme, že se to podaří i u nás,“ upřesnil předseda petičního výboru Přemysl Baran.

Investor spalovny zveřejnil v týdnu aktualizovanou dokumentaci procesu hodnocení vlivu na životní prostředí.

„Podrobnější analýzu si teprve necháme vypracovat, ale už teď jsme v textu objevili, že by se do vsetínské spalovny měl dovážet odpad i z Valašského Meziříčí, Rožnova nebo Valašských Klobouk. To je v rozporu s dřívějším tvrzeními vedení města, že by spalovna měla být jen pro Vsetín a nejbližší okolí. Vsetín se tak stane doslova popelnicí celého Valašska,“ vysvětlil Michal Berg

Problematika spalovny a odpadů bude projednávána na nejbližším jednání zastupitelstva města, v pondělí 24. června od 15 hodin, na které jsou odpůrci spalovny z řad veřejnosti srdečně zváni.

Další články: