Glosa: Těžký život městských stromů a jejich příznivců

Kdo chodí po Vsetíně s očima otevřenýma, nemohl si v poslední době nevšimnout plošného kácení dřevin. Dostávám dotazy, proč se to děje. Společný jmenovatel většiny těchto kácení: dráty elektrického vedení.

Ptáte se, proč se letos kácí tak razantně? Nestačil by pravidelný ořez v dostatečné vzdálenosti od drátů, aby do nich větve neprorůstaly? Úplné vymýcení stromů v ochranném pásmu elektrického vedení  je ovšem údajně vynuceno bezpečnostními předpisy. Ty vznikly kvůli relativně velmi vzácným nebo hypotetickým jevům, kdy elektrické vedení může závažně poranit nebo způsobit požár. To ale třeba taková automobilová doprava dokáže taky – a statisticky nesrovnatelně častěji.

Například habrové stromořadí v ulici “U koupaliště” sloužilo mnoho let obyvatelům ulice jako pěkná a účinná bariéra proti hluku a světlům z reflektorů aut projíždějících po mostu přes Bečvu. Stačil by pravidelný a rozumný ořez a tato “přírodní stěna” mohla dál poskytovat lidem trochu soukromí a v létě tolik žádoucí stín. Odteď už nebude. A takových míst bude bohužel nejen na Vsetíně přibývat.

Ochranné pásmo ale má také plyn, vodovod, kanalizace a všechny inženýrské sítě v zemi. Navíc stromy nemohou být příliš blízko budov, u křižovatek zase musí být zachován výhled pro řidiče. Když odečteme všechna tato “ochranná pásma”, příliš mnoho místa nám pro stromy ve městě už nezbývá.

Tím to ovšem nekončí – domnělá  i reálná potřeba po nových parkovacích plochách kousek po kousku ukrajuje z veřejné zeleně a nezastavěné plochy raději využijeme pro další nákupní centra, než aby vznikl třeba parčík. A co potom nápady typu lanovka? Ta by vyžadovala další ochranné pásmo. V minulosti stromy svými kořeny zpevňovaly hráze vodních děl. Dnes naopak již předpisy zakazují výsadbu a ponechání náletových dřevin na hrázích.

Oceníme včas zbytky přírody uprostřed měst? Stromy, keře a tráva významně regulují extrémní teplotní výkyvy a tím příznivě ovlivňují klima. Na to se po každém parném létě při podzimním hrabání listí rychle zapomíná. Pokud to skutečně myslíme vážně s obranou proti suchu a povodněmi, rostoucí rozloha měst čím dál víc znamená, že s tím musíme začít již v nich. Chceme svým dětem a vnoučatům ukázat veverku, netopýra, ježka nebo obdivovat pestrost a zpěv ptáků? To ale musí najít v naší blízkosti úkryt a potravu.

Pohodlí, rychlé cestování, snadná údržba technických vymožeností naší doby – to vše jsou příjemné věci, díky kterým ale zeleň v našich městech často dostává na frak – a my v konečném důsledku s ní. Pokud se za pár měsíců zase nechceme zalykat v ulicích horkem a prachem, volba je na nás. Dělníkovi s motorovou pilou totiž těžko zazlívat…pokud neřeže víc než má za úkol.

Tomáš Husa, předseda Vsetínského fóra

Chcete se námi chránit vsetínské stromy? Napište nám na rizeni@vsetinskeforum.cz a my se vám ozveme s podrobnostmi

Další články: